Bizi takip edin
|
EN

Psikoloji Uygulama Ve Araştırma Merkezi

Hakkımızda

                                              

İzmir Ekonomi Üniversitesi

Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (PUAM)

Hakkımızda

İEÜ Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (PUAM), Klinik Psikoloji lisansüstü öğrencilerimizin üst düzeyde mesleki becerilere sahip  klinisyenler olarak yetişebilmeleri için gerekli gözlem, uygulamaların yapılacağı bir merkez olarak kurulmuştur. PUAM, aynı zamanda, klinik psikoloji alanındaki bilimsel araştırmalara yön veren bir araştırma merkezi niteliği taşımaktadır. Bu doğrultuda, merkez kapsamında, bir yandan psikolojik sorunları çerçevesinde destek gereksinimi olanlara hizmet sağlanırken, diğer yandan farklı psikolojik tanı örneklemlerini içeren araştırmalar sürdürülmektedir.

Misyonumuz
Merkezde sunulan hizmetler ve yapılan çalışmalar arasında yetişkinlere yönelik psikolojik görüşme, psiko-eğitim çalışmaları, grup çalışmaları sayılabilmektedir.

Nitelikli psikolojik destek hizmetlerinin kısıtlı ve oldukça maliyetli olduğu ülkemizde merkez faaliyetleri ile, 

  • ihtiyaç duyanların yetkin bir psikolojik hizmete ulaşılabilirliğini kolaylaştırmak,
  • psikolojik sağlık hizmetlerinden birbirinden farklı gelir gruplarının da faydalanmasını sağlamak,
  • yapılan çalışmalarla toplum sağlığına katkıda bulunmak merkezin temel misyonları arasındadır.

Bunların yanı sıra, lisansüstü düzeyde klinik psikoloji öğrencilerine kaliteli uygulamalı eğitim ve araştırma olanağı sunmak amaçlanmaktadır.


Kimler Faydalanabilir?
PUAM, halka açık bir kurumdur. Dışarıdan başvuruları kabul etmekle beraber, üniversitemiz bünyesinde çalışan personellere de hizmet vermektedir. 


Psikolojik Destek Nedir?
Psikolojik destek ile kişinin psikolojik iyilik halini kazanması ve koruyarak sürdürmesini amaçlamaktadır. Kişinin bireysel veya sosyal sorunlarının çözümünde desteklenmesi sürecidir. Bu süreç içerisinde uzman, objektif bir yaklaşım ile kişinin kendi sorunlarını anlaması ve değiştimek istediği tarafları için “tavsiye” vermeden, destekleyici bir görev alır.
Bu sürecin içeriği ve uzunluğu kişiden kişiye farklılık gösterir.

Süpervizyon Nedir?
Merkez bünyesinde uzman klinik psikologların yanı sıra, klinik psikoloji yüksek lisans programı öğrencileri de eğitimlerinin bir parçası olarak, süpervizyon eşliğinde görüşmeler yürütmektedir. Bir eğitim süreci olan süpervizyon, eğitim düzeyindeki psikologların, uzman olan hocaları ile yaptıkları görüşmeler hakkında değerlendirmelerde ve fikir alışverişlerinde bulunmalarıdır. Bu eğitim süreci, klinik psikoloji alanında uzmanlığını alacak olan yüksek lisans öğrencilerimizin hem deneyimli terapistlerin tecrübelerinden faydalanmalarına, hem de psikolojik destek sürecinin uzman bir göz tarafından değerlendirilmesine katkı sağlamaktadır.

SOSYAL MEDYA